REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    Çek Cumhuriyeti   İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan     Bardak Altlıkları

 

Hradcany   Museum Hracek   Stare Mesto   Josefov   Karlovy Vary  

 

  Eski şehir meydanından yürüyerek Yahudi mahallesine geldik, mahalle girişindeki döviz bürosu en iyi orandan Euro bozmakla meşhur. Siz de paranızı burada bozdurun.
Yahudi mahallesi    
  Yahudi mahallesinde bulunan İspanyol Sinagogu Avrupa'nın en eski  sinagogu imiş.
İspanyol Sinagogu    
  Bu mahallede bir de Yahudi mezarlığı bulunuyor, Paris'deki Montparnasse mezarlığı gibi burası da ziyarete açık ama ziyaret etmedim elbette.
     
  Josefov'un sonunda küçük Paris olarak tanınan Parizska sokağına geldik.

Bu sokak baştan başa en pahalı markaların mağazaları ile dolu idi.

Parişka    
  Her gece sekizde ışıklı tiyatro gösterisi sunan meşhur Black Light Theatre bu sokakta bulunmakta.

 

Parişka'dan yürüyüp çıkınca yine eski şehir meydanına geldik, işte Prag böyle minicik bir yer. Dön dolaş aynı yerdesin ama her gördüğünde güzelliğinden nefesin kesiliyor.

Parişka'da Cartier mağazası    
  Nove Mastro denen yeni şehin merkezi Vaclav, yani Wenceslas meydanı.

Burası upuzun, geniş bir bulvar ve iki yanda sıra sıra mağazalar, kitapçılar, restoranlar dizili.

Wenceslas meydanı    
  Meydanın ucunda Ulusal Müze bulunuyor
Ulusal Müze    
  Kitapçılar her daim kalabalık. Çek halkı oldukça entelektüel, adımbaşı müze, klasik müzik dinletisi ve kalabalık kitapçılarla dolu bir başka şehir bulmak zor olsa gerek.
Wenceslas Meydanı    
  Wenceslas'da Svateho isimli ortaçağ tadında döşenmiş bir restoranda bira içip patates kızartması, kroket yedik. Etrafta zırhlar, kılıçlar vardı ve kocaman bardaklardan içtiğimiz Urquel birası nefisti. 5 kişi toplam 700 kron gibi bir para ödedik.
Cafe Svateho    
  Gece ise yine Wenceslas'da bulunan şehrin en havalı restoranlarından HOT Restoran'a gittik. Harika bir barı, piyanosu ve canlı müziği bulunan mekanda yemekler de çok hoş sunulmuş idi.
Hot restaurant    
  Muhteşem bir Bordeaux Merlot şarabı eşliğinde risotto, biftek, sezar salata yedik, keçi peynirli ve ızgara sebzeli açılış yemeklerimiz de mükemmeldi.

Kişi başı yaklaşık 700 kron ödedik, en pahalı harcamamız bu oldu Prag'da. Şarap tek başına 800 kron idi.

 

Hradcany   Museum Hracek   Stare Mesto   Josefov   Karlovy Vary  

 

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri     Çek Cumhuriyeti    İngiltere    Fransa    İspanya    İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan    Bardak Altlıkları