REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    Çek Cumhuriyeti   İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan     Bardak Altlıkları

 

Hradcany   Museum Hracek   Stare Mesto   Josefov   Karlovy Vary  

 

  Kaleden şehre inince önce bir kafede yemek yedik. Tabii kalabalık grubumuz mekanın garsonu ve kasiyeri olan arkadaşı felç etti. Yine bir saat bekledikten sonra siparişimizi alabildik, sebze çorbası, tavuklu sandöviç, kola 255 kron tuttu, yaklaşık 10 eur, yani Prag'da yemek içmek çok ucuz dostlar, Prag'da bol bol için, sarhoş gezin.
Vltava Nehri ve Charles (Karel) Köprüsü    
  Restorandan çıkıp Kampa'yı geçtik ve Avrupanın en meşhur, en görülesi mekanlarından sayılan Charles Köprüsünde yürümeye başladık.
Charles (Karel) Köprüsü    
  Köprünün kenarında parmaklık niyetine dev bronz heykeller bulunuyordu, bazılar çok hikayeli , mesela bir tane heykel sapsarı parlıyor, çünkü onu okşarsan dileğin yerine gelirmiş; bu inanışla okşaya okşaya ahali heykeli parlatmış.
Charles (Karel) Köprüsünden Vltava    
  Köprüde her daim neşeli sokak çalgıcıları, el yapımı hediyelik eşya satan gençler, 15 dakikada resminizi çien bohem ressamlar bulunmakta. Sokak çalgıcıları, laternacılar Prag'ın her köşesini şenlendiriyorlar ve kulaklara müzik ziyafeti çekiyorlar.
Charles (Karel) Köprüsünde sokak çalgıcıları    
  Köprüyü süsleyen heykellerin çoğunda korkutucu bir Osmanlı paşası figürü görmek mümkün, heheehe
Charles (Karel) Köprüsünden Hradcany    
  Altın Kent Prag, Çekçede Praha, Vltava nehrinin iki yanına kurulmuş. Nehri geçen köprülerin en önemlisi de Charles Köprüsü.  Nehir asırlar boyu şairlere ve ressamlara ilham kaynağı olmuş.
Vltava    
  Köprüyü geçince eski şehir meydanına giden arnavut kaldırımı döşeli, dar yollara çıkmış oluyoruz.
     
  Bu sokaklar sıra sıra hediyelik eşya ve Bohemya kristali satan dükkanlarla dolu. Prag'da cam eşya ve kristaller çok meşhur ama çok para idi, o yüzden hiç almadık.
     
  Prag da kuklacılık ve kukla tiyatroları da çok meşhur, eve götürmek üzere kukla da alabilirsiniz. Ben almadım tabii öyle gereksiz bir şey.
Kukla Tiyatrosu    
  Tam meydana gelmeden karşılıklı iki kafe var, Puşkin Kafe ve Caffe Per Lei.

Bu kafelerde oturup 100 krona kahve , 100 krona da güzelim pankeklerden tadabilirsiniz. Krepleri gerçekten çok başarılı.

Böğürtlenli krep    
  Hediyelik eşya bulmak çok kolay, dükkanlar sıra sıra ve ağızlarına kadar dolu. Beni şaşırtan bol miktarda matruşka satılıyor olması idi. Bunun dışında cam eşya, Prag kitabı, fincan, çanak çömlek, takı, saat, Absent de dahil olmak üzere çeşit çeşit içki bulmak mümkün.
Kuklalar    
  Ve nihayet eski meydana çıktık. Meydanın çevresi kafelerle çevrili, meydanda ise Noel dolayısıyla sıra sıra standlar kurulmuş, el yapımı hediyelikler, 35 krona nutellalı pankekler, böyle silindir şeklinde kızartılmış tatlı hamurlar, civciv çocuklar, kuklalar, cadı oyuncakları, neler neler satılıyordu. Didem tutturdu civciv çocuk alacağım diye, aldırmadım valla öyle gereksiz şeylere hiç gerek para vermeye değil mi?
Eski Meydan    
  Kestaneciden, tatlıcıdan, nutellalı krepçiden yiyecekler alıp, sıcak şarapla yedik. Prag'da ısınmanın en iyi yolu 35 paraya her köşe başında satılan sıcak şarapları diklemek.
Eski Meydan'da kurulmuş Noel tezgahları    
  Meydandaki en önemli atraksiyon, her saat başı hareketlenen meşhur astronomik saat.

Biz de kalabalıkla dikilip bekledik saat başını.

Astronomik saat    
  Saat 2 olunca iskelet elindeki çanı çaldı, sonra sırayla bütün figürler oynadı, yukardaki pencereler açıldı ve 12 havvari geçti pencerenin önünden, en sonunda tepedeki horoz öttü ve çan sesleri meydanı doldurdu. İşte yüzyıllardır her saat başı bu saat harekete geçiyor idi. Hikayeye göre bu saati yapan ustalar başka bir harika yaratmasınlar diye gözleri kör edilmişti.
     
  Meydana hakim olan yapı, muhteşem kuleleri ile gerçek bir masal şatosuna benzeyen Tyn Kilisesi idi.
Tyn Kilisesi    
  Fakat benim için masal şatosudur, başka da birşey olamaz.
     
  Meydan satıcılar, turistler, sokak şarkıcıları, yiyenler , içenlerle cıvıl cıvıl doluydu. Doğrusu kışın Prag'a gelinecekse Noel zamanı gelmeli yoksa boşlukta soğuk çok rahatsız edebilir. Halbuki noelde her yer pırıl pırıl, meydanlarda dev ağaçlar, bütün binalar süslenmiş, insan etrafına hayran hayran bakarken soğuğu unutuyor.
     
  Akşam otelin lobisindeki kitapçıklardan bir restoran seçtik, Buffalo Bill. otelimiz Andel'de idi. Andel şehrin turistik değil yerli halkının merkezi, çünkü burada kocaman bir alışveriş merkezi var, içinde H&M ve Sephora da bulunmakta.

Prag'da üç hatlı bir metro var, bilet 20 kron. Bileti alınca metro girişindeki sarı makinede damgalatmayı unutmayınız.

Buffalo Bill restoranı    
  Andel'den metroya binip, Mustek'e geldik, burası merkez istasyon. Mustek'den Eski Şehir meydanına ya da şehrin ana caddesi olan Vaclavske'ye yürüyebilirsiniz. Restoranımız Vaclavske (Wenceslas)  caddesinin girişindeki Vodickova sokağında idi ve mükemmel tacosu, nefis fajitası evlere şenlikti. Bira ve tekila da içtik, herhalde 300 kron falan vermişizdir adam başı.

Yalnız tekilanın tarçınlı portakalla sunulduğunu ben ilk kez burada gördüm.

 

Portakalla verilen tekila    
  Aynı sokak üzerinde bulunan Lucerna diye bir lokal bara da uğradık, Çek gençler içip eğleniyor, doksanlardan kalma demode bir rock müzik çalıyordu. kokteyller çok ucuzdu, 100 para. Ben de margarita olsun, tequila sunrise olsun, piña colada olsun, ne varsa içtim.
Lucerna'da tekila kokteyli içerken    
  Yürüyerek meydana geri döndük. Tyn Kilisesi gece ışıkları ile adeta gerçek dışı, fanastik bir şatoya dönüşmüştü.

 

Hradcany   Museum Hracek   Stare Mesto   Josefov   Karlovy Vary  

 

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri     Çek Cumhuriyeti    İngiltere    Fransa    İspanya    İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan    Bardak Altlıkları