REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    Çek Cumhuriyeti   İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan     Bardak Altlıkları

 

Hradcany   Museum Hracek   Stare Mesto   Josefov   Karlovy Vary  

 

 

Prag turumuz sabah 5'te havaalanında başladı dostlar. Uçağımız Çek Havayolları'na aitti ve sabah 10'da tavuk pilav verip bizi şaşırttılar. Sonradan sabah 5'deki uçuşta da aynı mönünün sunulmuş olduğunu öğrendik.

 

Ama asıl fenası, Prag Havaalanında bir saat pasaport kontrol sırası beklemekti, bu memlekette bir ağırlık var, artık havasından mı, bilemeyeceğim.

 

Tabii Prag kışı da baharı kadar meşhur olduğundan, gitmeden önce internetten hava durumunu kontrol etmiş ve sıcaklığın 5 derece civarında olduğunu görmüştük.

 

Havaalanında ise durumun öyle olmadığı anlaşıldı, hiç kar yağmadığı için heryer kupkuru, hava eksi üç derece, hisedilen eksi beş derece idi.

     
 

Prag turumuz Hradcany denen kale bölgesinden başladı. Heryer çok kalabalıktı, yığınlarla insan minicik Prag'a sıkışmış, oradan oraya sürükleniyordu dostlar. Bu kadar kalabalık bir tura gitmemiştim hiç.

 

Bir de Çek parası olan kronu bozdurmak mesele, çünkü sabit bir kur yok, her döviz bürosunda ayrı bir kur geçerli ama kesinlikle dviz bürosu dışında para bozdurmayın, elinize eski Bulgar paraları sayıp kaçarlar. 100 Kron yaklaşık 4 euro gibi, biz hesaplarımızı bu şekilde yaptık. Herşeyi önce Euro sonra YTL cinsinden hesaplamak da biraz yorucu oldu.

 

 

     
 

Prag'a tepeden bakan Kale, günümüzde Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın ikametgahı olarak kullanılıyor.

 

Bohemya hanedanlarının kraliyet mücevherleri de bu sarayda saklanıyormuş

Kale içi    
 

Kalenin muhteşem hapısından Hradcany Meydanı'na çıkıyoruz.

Kalenin girişi    
 

Bu meydan en az saray kadar güzel kocaman konaklarla çevrili.

     
 

Sarayın yanıbaşında görkemli ve devasa Aziz Vitus Katedrali bulunmakta. Yapımı 1300lerde başlamış, 1929'da tamamlanmış. Her yanı altın varraklarla bezeli

St Vitus Katedrali    
 

katedralin gül penceresi ve etrafını çevreleyen gargoyle olukları bize Notre Dame de Paris'i anımsatıyor elbette.

     
 

Katedralden ayrılarak tepeden aşağıya inen yolun başındaki küçük Aziz George meydanına çıktığımızda dikkatimizi çeken yapı tabii Aziz George Bazilikası oluyor. Aslında bu şehirdeki en eski bazilikaymış ancak yapılan restorasyondan ötürü pırıl pırıl olmuş, yepyeni görünüyor.

St George Bazilikası    
 

Bazilikanın yanından aşağı  inişimize başladık, bütün yollar arnavut kaldırımı döşeli, binalar yüzyıllar öncesinden kalma, burada insan kolaylıkla hayal alemlerine dalarak zamanı unutabilir.

     
 

Yol üzerinde bir çıkmaz sokak var, adı ALTIN YOL.

Eskiden burad simyacılar yaşarmış, sonra kraliyet muhafızlarının ikametgahı olmuş bu ufacıcık binalar. Günümüzde ise hediyelik eşya ükkanına dönmüş bu binaları görmek ve ufak yolda yürümek için para vermeniz gerekiyor ki, kesinlikle ben vermedim.

     
 

İki yakışıklı genç muhafızın beklediği bir kemeri geçip saray bölgesinden çıktık. Şimdi bir taraçada idik ve Prag panoraması gözler önündeydi. Gri, puslu havada, köprüler, kubbeler, yüzyıllarca önce ortaağda bu görüntü nasılsa, şimdi de aynıydı.

 

Hradcany   Museum Hracek   Stare Mesto   Josefov   Karlovy Vary

 

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri     Çek Cumhuriyeti    İngiltere    Fransa    İspanya    İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan    Bardak Altlıkları