REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları

 

Paris Yürüyüşü        Müzeler        Versay'ın Gülleri       Bohem Paris

 

Louvre Müzesi Salı günleri kapalıdır. Buna dikkat edip kuyruklarda beklememek için erkenden Louvre'a gittik.

 

Zaten müzeye girmeden o harikulade yapıyı izlemek, seyretmek saatler sürebilir.

 

 

 

İşte Louvre'un simgesi cam piramitlerin yanında Da Vinci Şifresi Tom Hanks pozu vermiştim.

 

Louvre girişi €8,50.  Girişte kat planları dağıtılıyor. Doğru planlama yapmak çok önemli.

 

Biz öncelikle koşarak gidip Mona Lisa'yı gördük. Doğrusu bizi etkilediğini söyleyemeyeceğim. Ben en çok duvar boyu uzanan Napoleon'un taç giyme töreni tablosuna çarpıldım.

 

 

 

Mona Lisa'dan ayrılıp o kanattaki Cafe Mollien'de kahvaltı yaptık. Kahve €5,10; Toscana sandöviç €6,40. Burada gezi planımızı yaptık. Resimleri görecektik. Ve uzun uzun gezdik galerileri. İşte Leonardo'nun harika Kayalıklar Bakiresi o hüzünlü yüzüyle buradaydı, yanıbaşında muzip gülümsemesiyle Vaftizci St john.

 

2.katta kuzey ülkeleri ressamları, usta Vermeer'in dantelci kızı...

 

Tabii 14. Lui'nin o meşhur portresi de buradaydı.

 

Milo Venüsü ve başka heykelleri de gördük elbet. Biraz da Mısır ve Mezopotamya eserlerini inceledik.

 

Louvre kitabı €12,00; ünlü tabloların magnetleri €3,50, Mısır kedili anahtarlık €3,00.

Bourbon kralı 14.Louis, Güneş kral.

 

 

Louvre'un tam karşısında, dünyanın en güzel müzesi bulunuyor : Musee D'Orsay. Giriş €7,50. Özellikle Empresyonizm akımının en büyüleyici şaheserleri bu müzenin en üst katında bulunuyor, Monet, Manet, Degas, Toulose Loutrec, Renoir... Her odaya girişinizde bir aaah çekiyorsunuz, çünkü o kitaplarda görüp en sevdiğiniz resimler hep burada. Vincent Van Gogh'a ayrılmış büyüleyici bir oda da Orsay Müzesi'nde gezilebiliyor.

Musee D'Orsay

 

Musee D'Orsay

Orsay müzesinin üst katında çok güzel manzaralı bir teras bulunmakta. Öncelikle en üst katı gezip burada dinlenmeli, sonra alt katlar gezilmeli.

 

Orsay kitabı : €12,00, Degas magneti €3,50.

 

 

 

 

 

Orsay'dan çıkıp yorgunluğumuzu atmak için Tuilieries bahçelerinde Very Cafe'ye oturduk, kahve içip creme brulee tatlısı yedik.

 

Kahve €4,50; creme brulee €6,50

Tuileries Bahçeleri

   
Tuileries'den Concorde Meydanı'na yürüdük, bu meydandan doğruca Champ Elysees'ye çıkıyorsunuz. Artık ister Louis Vuitton kapısında Japonlar ile kuyruğa girin, ister Sephora'da iflas edin, size kalmış.

Concorde Meydanı : Obelisk

   
İşte Champ Elysees'de meşhur Leon's midyecisine gelmiştik. Kuyrukta bekledikten sonra nihayet yer bulabildik. Buranın olayı ufak tencerelerle (cocotte) gelen soslu midyeler, yanında sınırsız muhteşem nefis patates kızartması ve tatlı dahil. Bu menü €19,70; içkiyi ayrıca alıyorsunuz, bira €6,50. Tatlı olarak çikolata soslu krep, creme brulee yenilebilir.

 

Paris Yürüyüşü        Müzeler        Versay'ın Gülleri       Bohem Paris

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları