PARIS 2008 :   Eiffel   Musee Rodin   Saint Germain   Pont Alexandre III   Montmartre   Tekne Gezisi

 

  Kahvelerimizi içtikten sonra Çito'yu Bastille'e götürdüm. Bunun için 4 numaralı hatta binip Chatelet'den aktarma yaptık. Fakat Bastille'e geldiğimizde bir sağanak bir sağanak. Yağmurda nefret ettim, o derece!

Neyse ki oracıkta, operanın yanında Fnac'ın müzik mağazası vardı, buraya inip cdlere bakarak yağmurun geçmesini bekledik. Çito uygun fiyata 3 cdlik Edith Piaf albümü aldı. Ben Bon Jovi'nin Crossroad'unu buldum ama 25 € idi , almadım.

Place Des Vosges    

  Fnac'dan çıkıp yolun karşısına geçtik, dümdüz yürüdük, Place des Vosges'e geldik.

Burası Paris'in en eski kraliyet meydanı imiş, dört yanı kapalı, bu şehirde görülmeyen bir tarzda enteresan bir meydan.

Victor Hugo'nun evi de bu meydandaki apartmanlardan birinde.

Place des Vosges    

  Sonbaharın olabilecek en güzel hali bu meydana inmiş gibiydi.

14.Louis kardeşimizin heykeliyle bir fotoğraf çektirdikten sonra meydandan çıktık. Marais denen bu bölgede kaybolmak çok zevklidir, bir sürü ufak butik markalarla dolu sokaklar birbirine girmiş haldedir ve Picasso Müzesi de bu civardadır.

     

 
14. Louis   Place des Vosges

  Perşembe sabahı hava günlük gneşlikti. Öncelikle Alexander III köprüsüne gittik.

İki başını altın pegasusların süslediği bu gösterişli köprü, Invalides ile Champs Elysees bölgesini birleştiriyor.

     

  Köprü Fransa-Rusya dostluğunun bir simgesi olarak 1900 yılında inşa edilmiş. Kesinlikle nehrin üzerindeki en cafcaflı, imperyal köprü.
Arkada Invalides    
  Köprüyü  geçip Champs Elysees tarafına geçtiğimizde , sağda Petit Palais , solda ise Grand Palais'yi görüyoruz. En başta da Churchill'in heykeli bizi karşılamakta. Zaten yürümekte olduğumuz caddenin adı Winston Churchill.

Bu küçük ve büyük sarayların her ikisi de çok büyük ve günümüzde sanat sergisi olarak kullanılmaktalar. Özellikle Petit Palais'de Paris şehri koleksiyonu sergilenmektedir. Gelecek sefere görmeye karar verdim.

Köprüden nehir    
 
Petit Palais   Grand Palais