REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları

 

2005 İspanya Seyahati

 

Madrid   Toledo  Zaragoza   Barcelona   Gaudi   Girona-Figueras

 

seyahatimiz yine atlas jet airlines'ın sorunlarıyla başladı, bu kısmı atlıyorum. kesinlikle dertli, sıkıcı ve tercih edilmemesi gereken bir havayolu. ets tur'da default gelmesi çok yazık çünkü ets'nin turları çok başarılı.

evet bizi madrid'de tur rehberimiz orhan karşıladı, 23 yaşında, beyaz kaprili bir delikanlı. otobüsle şehir turumuzu yaptık ve şehrin mimarisini tanıdık. 

plaza del toro   plaza del toro
ilk durağımız plaza del toro. dünyanın 2. en büyük arenası. en büyüğü meksika'da imiş. mimarisindeki endülüs havasını farketmemek mümkün değil. oradan plaza de espaňa'ya indik, buradaki çok güzel cervantes anıtı ile mutlaka fotoğraf çektirin.

biz sadece önünden geçtik, meraklısı palacio real'i, yani kraliyet sarayı'nı gezebilir. kral ve ailesi burada yaşamıyor, o yüzden bekar bir prens kaparım, havamı atarım diye heveslenmeyin.

 

plaza del toro   plaza de espaňa
atocha tren istasyonu büyük ve gösterişli, burası geçen sene madrid'te bombaların patladığı yer. içinde kocaman bir botanik bahçesi var, meraklısına.

eğer bizim gibi otele varış saatiniz siesta saatine denk düşerse, sakın dışarı çıkmayın. madrid dağ başında ve yazın cehennem gibi sıcak olan bir kent. siesta saatinde her yer bomboş, dükkanlar kapalı, hayat yok. siz de akşam 16'ya kadar uyuyun, dinlenin. hayatın bu saatten sonra başladığını

atocha   calle de toledo
sakın unutmayın! biz unuttuk. bomboş ve kavrulan sokaklara attık kendimizi. pizza hut'ta yemek yedik. ben de ispanyolca'mı konuşturdum şakır şakır. medio pizza (3 malzemeli) + patates + 2 cola 12 eu. hotel praga'da kalıyorduk, otelin önünden 23 no.lu otobüsle merkeze inebiliyorsunuz ya da ispanya'nın mükemmel metro sisteminden faydalanabilirsiniz. bunun için mutlaka 10 binişlik metrobus bileti alın. 5,8 eu. bu bileti hem otobüste hem metroda kullanabilirsiniz.
plaza mayor   plaza mayor
biz o sıcak pazartesi günü, bomboş plaza mayor'da dolanıp calle toledo'ya indik ve 2 dondurma 2 su (9,70 eu) alarak bir dondurmacıda oturduk. tüm sokaklar kafelerle dolu, her an birine oturup bir bira ve tapa isteyebilir, saatlerce arkadaşlarınızla muhabbet eebilirsiniz, ispanya kesinlikle yaşamdan zevk alan insanların ülkesi.

madrid'in ve tüm ispanya'nın merkezi puerta del sol. herhangi bir vasıta ile buraya gelerek tüm noktalara buradan hareket edebilirsiniz.

puerta del sol

 

botanik parkı

madrid'de mutlaka gidilmesi gereken 2 müze : museo reina sofia (bizim gittiğimiz gün beleşti, normalde 3 eu) picasso, dali ve goya'nın eserlerini bulabileceğiniz bir modern sanat müzesi. prado (6 eu) ise bir mabed, klasik resim mabedi, özellikle velasquez'ler görülmeli ancak resimlerin dini içeriği boğucu . müzeleri gezerken her katta mola verin, bir kahve için ve öyle devam edin, çünkü gezmek saatler sürüyor. ardından yolun karşısındaki mükemmel parque del retiro'da dinlenebilirsiniz.

retiro parkı

 

retiro parkı

müzelerin bulunduğu alanın merkezi plaza de cibeles. bunun dışında puerta de alcala, gran via, mercado de san miguel, calle mayor; yürünmesi ve görülmesi gereken diğer noktalar. ispanyolca ve ingilizce kitapları "el corte ingles"in kitapçısı veya benim gibi "fnac" mağazasından edinebilirsiniz. "el corte ingles" tüm ispanya'da yayılmış devasa bir alışveriş merkezi zinciri. bizim için önemli nokta bu mağazalar gece 10'a kadar açık ve tuvaletleri kullanabilirsiniz.

calle mayor

önemli : madrid'te musluk suyu içebilirsiniz!

plaza mayor

 

Madrid  Toledo  Zaragoza  Barcelona  Gaudi   Girona-Figueras

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları