REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları

 

2007 Londra Seyahati

 

Londra1    Londra2    Londra3    Londra4    Londra5    Londra6    Londra7    Londra8    Londra9    Londra10

 

 

Londra'nın en eğlenceli, hareketli, canlı, genç bölgesi Covent Garden

 

Covent Garden'da metro durağı var, veya Leicester Square durağında inip, durağın karşısındaki Pret a Manger'den karidesli sandöviç alın, mağazalara bakarak Long Acre sokağından Covent Garden'a yürüyün.

 

Bu sokakta Stanford's Seyahat kitapçısı ve haritacısı bulunmakta, seyyahlar için mükemmel bir dükkan.

 

Walks Through Lost Paris kitabı £13

Covent Garden    
 

Kalabalık sokaklardan geçtikten sonra Covent Garden'ın merkez noktasına, meydana geliyoruz. Burada Aktörler Kilisesi olarak bilinen St Paul Kilisesi bulunmakta.

St Paul Kilisesi  

 

 

Meydandaki en büyük cazibe merkezi, Covent Garden Market (Apple market)

 

Giriş katında sergilerde takılar, baskılı tişörtler, çeşit çeşit el yapımı hediyelik satın alabilirsiniz.

   

 

 

Apple Market eskiden sebze meyve haliymiş, o yüzden şehrin en rüzgarlı ve serin noktası burası.

Apple market    
 

Apple Market'in iç kısmında restoranlar ve kafeler var, alt avluda canlı canlı şarkı söyleyen sopranolar eşliğinde kahvenizi içebilirsiniz.

Apple market    
 

Covent Garden'da şu an bakım dolayısıyla kapalı olan çok güzel bir müze bulunmakta, London Transport Museum. Müzeyi gezemesem de mağazasını gemiş idim.

 

Londra metrosu desenli metal kutuda şekerler £2

Dream Travel kitabı £10

Little Book of London £6

Jubilee Market  

 

 

Meydanın etrafındaki binaların en önemlisi Royal Opera House.

Diğeri de Ben's Cookies kurabiyecisi. Bu inanılmaz lezzetteki kurabiyeleriden bir oturuşta 5 tane yemek mümkün. Fiyatları yaklaşık £1,5

Covent Garden    
 

Covent Garden civarında yürüdüğümüzde Seven Dials kavşağına geliyoruz. Bu kavşağın orta yerinde meşhur güneş saati heykelini görebilirsiniz. kavşağın civarı ise güzel mağaza ve butiklerle , şirin sokaklarla çevrili.

Seven Dials Güneş Saati    
 

Londra'nın heryerinde olduğu gibi, Covent Garden'da da pek çok pub bulunmakta, publar genellikle iş çıkışı ayakta birkaç bira içip sosyalleşmek amacıyla kullanılıyor. Hepsi eski ve güzel görünümlüler, cepheleri de rengarenk çiçek öbekleri ile süslü.

     
 

Covent Garden ve yakındaki Leicester Meydanı'nda pekçok tiyatro bulunuyor. Her akşam bu tiyatrolarda dünyanın en meşhur müzikalleri sergileniyor. Mesela Kelly Osborne'un rol aldığı Chicago,  Neşeli Günler, Billy Elliot, Grease, Hairsprey...

 

 

     
 

Leicester Square'den Covent Garden'a doğru yürürken karşınızda göreceğiniz bina tarihi Hür masonlar binası imiş. 1700lü yıllardan beri localar burada toplanıyorlarmış.

 

Hemen önünde The Prince of Wales pubı bulunmakta.

Covent Garden Hür Masonlar Binası    
 

British Museum Londra'da mutlaka görülmesi gereken bir diğer müze.

Holborn metro durağında inerek iki adım yürüyüp, sokağın karşısındaki Starbucks'dan kahve alarak müzeye girebilirsiniz.

 

Müzeye giriş ücretsiz, sabah 9'dan akşam 18'e kadar açık, perşembe ve cumartesi günleri 23'e kadar açık.

 

Müze planı £2, bu plan olmadan ise müzeyi gezemezsiniz.

British Museum    
 

British Museum'da başlangıcından günümüze dek insanlığın yarattığı tarihi ve kültürel eserleri görebiliyoruz. Müze 250 sene önce kurulmuş.

 

O tarihten bugüne, yeryüzünün her noktasındankültür eserleri bu müzeye götürülmüş (çalınmış)

 

Müzeye girişte gezilecek ilk oda Enlightenment - Aydınlanma odası. Duvarları milyonlarca kitaplı kaplı bu oda, müzenin bir özeti gibi aslında.

 

İlk çağlardan kalma bir balta, antik çağlardan mitolojik heykeller, sikkeler, fosiller bu odada sistematik bir şekilde sergileniyor.

Hades'in kanatlı ayakkabıları    
 

Müzedeki en ünlü parçalardan biri Rosetta Taşı. napolyon'un askerlerinin bulduğu bu taşceğiz, aslında bir kaya parçası ve Mısır hiyeroglifleri bu taş sayesinde çözülmüş.

Rosetta Taşı    
 

Afrika ve Amerika uygarlıklarına ayrılan bölümler çok zengin, Maya hazinelerinden Eskimo kızaklarına, Ulu manitu'nun toteminden, büyük şefin toprak çömleklerine kadar yüzlerce parça sergilenmekte.

     
 

Mısır bölümü müzenin en kalabalık yeri, çünkü bu bölümde Kahire Müzesi'nden gelme bir sürü mumyalar, tabutlar, cesetler görülebiliyor. Hele o küçücük kedi mumyaları evlere şenlik doğrusu.

 

Artık Tutankamon'un laneti bizi de çarpar mı bilemeyeceğim.

Firavun 2.Ramses    
 

İlk katta dolaşırken antik Roma ve Yunan kısmında insan kendini kaybediyor. Ta Antalya Kaş'tan Nereid tapınağı olduğu gibi British Museum'a götürülmüş. İçim sızladı doğrusu. Aynı şekilde Atina Parthenon'daki kabartmalar ve heykeller bu müzede sergileniyor. Yüzyıllar, binyıllar öncesinden gelme o heykellerin, büstlerin güzelliğini anlatamam. 2000 yıl önce o gülüş mermerde donup kalmış. İnsanın aklı almıyor o kadar yılı.

 

Antik dünyanın 7 harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi ise benim gittiğim gün ziyarete kapalı idi.

Nereid    
 

İslam eserlerinin sergilendiği bölümde Sultan Mahmud'un sikkelerinden İznik çinisine, cami lambalarından eski mezar taşlarına pek çok obje görebiliyoruz.

 

İnsan düşünüyor, bunlar ait oldukları yerde kalmış olsalardı, biz bu denli mükemmel koşullarda, bu üstün müzecilik anlayışı ile sergileyebilir miydik bu eserleri?

     
 

Hindistan bölümünde gezerken insan kendini Indiana Jones gibi hissediyor. En azından Şiva heykellerini görünce ben öyle hissettim.

 

Müzede Çin, Kore, Japonya, Sri Lanka, Burma gibi uzakdoğu topraklarından gelme yüzbinlerce eser bulunmakta. Özellikle Japon tarihi ayrı bir bölümde sergilenmekte ve antik samuray kostümünden en eski manga çizimlerine kadar pek çok parça görülebilir.

 

Müzenin mağazasında mükemmel kitaplar dolu, hepsini almak istedim ancak sonunda sanatsal bir Londra kitabı seçtim £10

 

Müze çıkışında Bloomsbery'deki Sicilian Avenue'de Spagetti House 'da yemek yedik. Mükemmel Cipresseto Rosato rose şarap eşliğinde Cannelloni, espresso, iki kişi toplam £35

Şiva    

 

Londra1   Londra2   Londra3   Londra4   Londra5   Londra6   Londra7   Londra8   Londra9   Londra10

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları