Chenonceau Şatosu

 

Chambord Şatosu    Cheverny Şatosu

 

  Tarihte Hanımlar Şatosu olarak bilinen Chenonceau, Cher nehri üzerine kurulmuş.

Binayı ilk olarak kralın asil ve de zengin vergi toplayıcılarından birinin karısı, Katherine Briçonnet yaptırmış.

Daha sonra ise kral 2.Henry, şatoyu deliler gibi aşık olduğu güzel metresi Diane de Poiters'e hediye etmiş.

     
  Kral ölünce karısı Catherine de Medici, Fransanın kral naibi olarak şatoyu sahiplenmiş ve içini bügüne kalan güzel mobilyalarla döşemiş.

Catherine de Medici'nin küçük oğlu 3.Henry ile evlenen Louise de Lorraine, şatonun üçüncü hanımı olmuş.Kral bir suikaste kurban gidip öldürülünce Louise hayata küsmüş, bu şatoda bir rahibe hayatı yaşamış. o zamanlar Fransa'da yas rengi beyaz olduğundan Louise de Lorraine'e "Chenonceau'nun beyaz hanımı" denmiş.

Louise de Lorraine'in ölümünden sonra şato uzun süre sahipsiz ve boş kalmış ve yılar yıllar sonra bir başka vergi toplayıcının karısı Madam Duphin şatoyu satın almış ve bütün varlığını bu şatonun restorasyonunda harcamış.

Louise de Lorraine yatak odası    
  Diane de Poiter'in yatak odasında kocaman bir şömine ve şahane resimler bulunuyor. Diane'in av tanrıçası Diana olarak betimlendiği çok güzel bir tablo da bu odada asılı.

Diğer bir harika tablo da, üç güzel Nesles kızkardeşlerin resmi. Bu kızkardeşler sırayla 15.Louis'nin metresi olmuşlar.

Catherine de Medici    
  14.Louis'in tablosunun bulunduğu odada, çok süslü bir şömine var. Şöminede 1.Francis ve karısı Claude of France'ın amblemleri, semender ve ne olduğunu anlayamadığım bir hayvancık kabartmaları bulunuyor.

Loire vadisinde yetişen bir cins eriğe, bu kraliçeye atfen reineclaude (kraliçeclaude) ismi verilmiş. Belirli mevsimlerde manavlarda bulunabilir.

14.Louis    
  Diane de Poiters metresi olduğu 2.Henry'den 20 yaş büyükmüş. Buna rağmen kral bu güzel kadına körkütük aşık olmuş. Güzelliğini ve tazeliğini korumak için Diane her sabah buz gibi nehir suyunda yıkanır, sonra da eşşek sütünde banyo yaparmış.
Kraliçe yatak odası    
  Şatonun heryeri kocaman çiçek buketleri ile süslenmiş. Belki de bu şatoda da Versailles'daki gibi tuvalet yoktu ve şatodaki tuhaf kokuyu bastırmak için her köşeye muhteşem bir buket yerleştirilmişti.
     
  Şatonun altnda ufak merdivenlerle inilen mutfakları çok meşhur. Mutfak satırlar, pırıl pırıl parlayan bakır kap kacak ve kocaman bir fırınla süslenmiş.
şatonun meşhur mutfağı    
  Diane de Poiters bahçesi.

Şatonun girişte sağda catherine de medici bahçesi , solda ise Diane de Poiters bahçesi bulunuyor. Biri kralın karısı, diğeri metresi!

Kral, Diane'e verdiği değeri göstermek için şatodaki H ve C amblemlerine D'yi de ekletmiş.

     
  Şatonun önünde bulunan markiz kulesi, artık çok hoş eşyaların satıldığı bir butik olmuş. Butikte ortaçağ eşyalarının kopyaları da bulunmakta.  Mesela odanısın duvarlarını goblenlerle süsleyebilir, Fleur de Şis desenli yastıklar alabilirsiniz.

Ben buradan Fleur de Lis desenli kolye ve anahtarlık aldım. (14 €)

Markiz kulesi    
  Şato nun muazzam bahçesinde yürüyüp minik demiryolunu geçince , minik Chenonceaux kasabasına geliyoruz. Kasabanın adı yazılırken sonunda x var.
     
  Kasabadaki Hotel du Roy tek açık restorandı ve burad şahane bir 3 peynirli kiş yedim.

 

Kasabada her yer kapalı görünüyordu. Fakar kızarmış sarmaşıklar ve sarıdan mora renkleri değişen yapraklarla kaplı ağaçlar, bu ufacık kasabada adeta bir sonbahar şenliği yaşatıyordu.