Chambord Şatosu

 

Chenonceau Şatosu     Cheverny Şatosu

 

  Paris'te bulunan Cityrama isimli bir firmanın düzenlediği İngilizce günübirlik tura katılarak Şatolar Vadisi Loire'a gidebilirsiniz. (142 €)

Tur kalkışı Rue Des Pyramides'deki Cityrama ofisinin önünden ve saat 7'de orada olmak gerekiyor.

Bizim bu turda rehberimiz pek sevimli ve uzun uzun zevkle Fransız tarihinden bahseden Frederica idi.

Chambord Şatosu    
  Loire Vadisi Fransa'nın bahçesi olarak adlandırılıyor. Bu bölge Paris'den en az 3 saat uzaklıkta. Fransa'nın en uzun nehri olan Loire bu vadinin ortasından geçiyor ve ılıman iklim altında o bereketli toprakları suluyor.

Bölge gerçekten yemyeşil ve bu şahane bitki örtüsü arasına serpiştirilmiş yüzlerce şato bulunmakta.  Şatoların bir kısmı hükümete, kalanı ise şahıslara ait. Bunlardan bazılarını sahipleri ziyarete açmış, bir kısmı ise otel olarak hizmet veriyor.

     
  Loire Vadisindeki şatoların en büyük ve gösterişlisi Chambord Şatosu. Bu şato Fransız hükümetine ait.

Bu şatoyu Kral 1.Francoise bir av köşkü olarak yaptırmış. Şato sadece av döneminde kullanmak üzere tasarlandığı için rahat ve kullanışlı olmadığından Francoise 1 döneminden sonra uzun süre krallar bu şatoya uğramamış.

14.Louis döneminde şato iyice onarılmış ve Moliere burada ilk gösterilerini sahneye koymuş.

     
  Şato İhtilal döneminde yağmalansa da, Napoleon imparator olunc asiller arasında el değiştirmeye başlamış. 1930 yılında şato hükümet malı olmuş. Hatta İkinci Dünya Savaşı sırasında Louvre müzesindeki şaheserler Nazilerden korunmak üzere bu şatoya taşınmış.
     
  1. Francoise 'nın yatak odasında, yatağı çevreleyen perdelerdeki altın ve gümüş iplikler İhtilal zamanında sökülmüş.
     
  Şatonun civarı av için çok uygun ancak bu uçsuz bucaksız korularda sadece Fransa devlet başkanı avlanabilirmiş. Yani sadece Sarkozy canı isterse buralarda avlanabilir, av partisi düzenleyip Carlacığını eğleyebilir ama başka da kimsecikler avlanamazmış.
     
  Şatonun duvarları dev boyutlarda goblnlerle kaplı.
     
   
     
  Şatodaki sarmal büyük merdivenleri Leonardo da Vinci'nin tasarladığına inanılıyor. Leonardo, bu şatoyu yaptıran Kral Francoise 1'in hizmetindeymiş ve öldüğü ev Loire Vadisinde bulunan bir diğer kraliyet şatosu Amboise'ın yakınlarında bulunuyor.

Merdivenler bir DNA çift sarmalına benziyor. İki ayrı merdiven birbirine sarılarak yükseliyor ve bu merdivenlerde yürüyen insanlar birbirleriyle hiç karşılaşmadan aşağı yukarı inip çikabiliyor.

Sarmal merdiven    
  1.Francoise'nın amblemi semender imiş. O yüzden şatonun her yerinde semender resmi, semender kabartması bulunuyor.
     
  Kral ve maiyeti düzenli olarak şatolar arasında yer değiştirirmişler. Bunun için de şatodaki tüm eşyalar Loire nehri üzerinden sallarla bir şatodan diğerine taşınıyormuş.
Kraliyet oturağı    
  Chambord şatosu tam bir İtalyan etkisi altında ve Rönesans tarzında inşa edilmiş.
     

 

Chenonceau Şatosu     Cheverny Şatosu