REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları

 

1999 Japonya Uluslararası Öğrenci Konferansı

 

Osaka   Nara   Osakajo   Osaka4   Osaka5   Kyoto   Kyoto2   Nijojo   1001Buddha   Osaka6   Ayrılış

 

Kuromon Market, Den-Den Town, America Mura

 

Yemekten sonra Bunraku (Kukla tiyatrosu) müzesini gezdik. Japonya'da en özel sanat dallarından biri kukla tiyatrosu. Alabildiğine klasik ve eskiye bağlı, yani performans ediliş şekli geçmişte nasıl idiyse, günümüzde de aynen gerçekleştiriliyor. Çok ta popüler.

Daha sonra Kuromon Market'e gittik. Sadece yiyecek satılan, normal alışveriş dışında restoran sahiplerinin malzemelerini aldığı, Japonya'nın Mutfağı olarak adlandırılan muhteşem bir başka kapalıçarşı. O yiyeceklerin, sebzelerin, meyvelerin bazısının ne olduğunu bile bilmiyorum.  Ömrümde hiç görmediğim hayvan cinsleri, yollarda yelpaze ve kağıt mendil dağıtan adamlar, dilimle satılan karpuz ve taneyle satılan şeftali. Harikulade.

Yollarda sürekli dağıtılan kağıt mendiller çok işe yarıyor. Ama Japonlar yanlarında kendi havlularını ve yelpazelerini taşıyor genellikle.

 

 

 

Den-Den Town, boydan boya elektronik eşya dükkanları ile dolu, akıl almaz miktarda çok ürünler, söylenti o ki, uygun fiyatla satılıyormuş. Kameradan masaj koltuğuna, herşey var!

Bu noktada bir kafede oturup dinlendim, hatta uyukladım, çok yorgundum.

 

 

America Mura - Amerika Köyü'ne gelince enerjim yükseliverdi. Burası en radikal, en çılgın, en punk, en hippi Japonlar'ı birarada görebileceğiniz tek yer. Duvarlar graffitilerle kaplı; küçük tıkış hippi dükkanlarında binbir çeşit boncuklar, ikinci el giysiler; marjinal kıyafetli , pembe, mor saçlı çocuklar. Sokaklarda mesela bizim kumpirciler yerine takoyakiciler dolu ve bu Osaka spesyaline ben bayılıyorum.

 

Burada kendi kendime "İnsanın canı hiç sıkılmaz burada" dediğimi hatırlıyorum. Japonlar kendi eşsiz kültürleinden kaçmak, Amerikalı olmak istiyorlardı, bense onların yaşamları, tarihleri, gelenekleriyle büyülenmiştim. Osaka'nın renkleri, kokuları, canlılığı ile kendimden geçmiştim.

 

Gece eve döndüğümüzde bizi bir şölen bekliyordu. Anne yemek masasının ortasındaki kapağı kaldırmış ve ortaya bir ocak çıkmıştı. Bu ocakta bize Sukiyaki hazırlıyordu. Özel bir dana eti, sebze, tofu kızartması! Yanında Konyaku (patates makarnası) ve Shoyu ile (soya sosu).

Masayı topladıktan sonra anne bana bir hediye verdi: Fuloşiki yani bohça! Sonra gece boyu sohbet ettik, onlara Türkiye'yi, Mustafa Kemal'i anlattım. Bu gece bu evdeki son gecemdi.

 

Osaka   Nara   Osakajo   Osaka4   Osaka5   Kyoto   Kyoto2   Nijojo   1001Buddha   Osaka6   Ayrılış

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları