REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları

 

Madrid   Toledo   Zaragoza   Barcelona   Gaudi   Girona-Figueras

 

barcelona herhalde avrupa'daki en çarpıcı modernist binalarla, mimar antoni gaudi'nin şaheserleriyle bezeli bir kent. her caddede, meydanda, köşebaşında bir sürprizle karşılaşabilirsiniz, diagonal ve passeig de gracia' da dolaşmayı sakın ihmal etmeyin. bir günü gaudi'ye ve onun akıl almaz, renkli, çılgın yaratıcılığına ayırmalısınız.

 

bu eserlerin en meşhuru la sagrada familia, gaudi'nin bitirmeye ömrü yetmemiş, inşaat yüz yıldan fazladır devam ediyor, gaudi'nin planlarını takib eden mimarlar inşaatı sürdürüyor, ama kimilerine göre sagrada familia asla tamamlanmayacak, çünkü bu haliyle muazzam bir ziyaretçi, bağış, yani para kaynağı.

la sagrada familia   la sagrada familia

çok meraklıysanız bin tane merdiveni tırmanıp kulelerden birine çıkabiliyorsunuz, asansör de var, ben hiç merak etmedim, onun yerine la pedrera'ya çıkın daha güzel.

la sagrada familia   la sagrada familia

la pedrera (casa mila) gaudi'nin kendini sagrada familia'ya adamadan önce tamamladığı son işi. inşaat 1906 - 1910 yıllarında tamamlanmış, evin yüzeyi ve sonra gördük ki iç yapısı tamamen yuvarlak çizgilerden, spirallerden, bombelerden oluşmakta, köşe yok bu evde, yuvarlaklar var sadece.

 

giriş 7 eu

 

içerde fotoğraf çekebilirsiniz.

la sagrada familia   la pedrera

la pedrera - sarmal merdivenler

 

eski odalar büyüleyici güzellikte

 

 

 

mutfakta bebek iskemlesi

la pedrera   la pedrera
 

 

 

 

yatak odasında ibrik ve leğen.

 

 

 

kuzine mi bu?

la pedrera   la pedrera
 

ütü odası, çarşaflar,

 

 

 

 

 

ütüyü ısıtmak için minik bir soba bile var

 

 
la pedrera   la pedrera

çatı katında gaudi'nin işleriyle ilgili illüstrasyonlar ve videolar izlenebilir. ve çatıda nefes kesen barcelona manzarası ile gaudi'nin tarif edilemez heykelleri.

la pedrera   la pedrera

la pedrera'nın çatısında.

 

ikinci resimde, minik arkın içinden sagrada familia görünmekte.

 

la pedrera'da  çok güzel bir kitapçı var, içinde pekçok eski moda oyuncak, kitap, defter, kalem hatta kartpostal bulmak mümkün.

 

gaudi kitabı 9 eu

la pedrera kitabı 10 eu

büyük boy kartpostallar 0,60 eu

la pedrera   la pedrera

la pedrera'dan sonra istikamet muhakkak parc güell olmalı. gaudi'nin en renkli, en mozaikli, en neşeli eseri bu park. metro ile "lesseps" durağına gidin. sakın bir sonraki vallcaca"ya gitmeyin. parkın arkasına dolaşmış oluyorsunuz ve parka girmek için resmen bir dağa tırmanıyorsunuz. biz tırmandık amma öldük bittik şerefsizim. ve parkın asıl hikayeleri aşağı tarafta, girişte. of hayatımız kaydı bizim o tırmanışta, sakın ha denemeyin! sakın yanlış yerden girmeyin parka.

 

parka giriş ücretsiz, parkın içindeki gaudi evi'ni gezin, giriş 4 eu.

 

altındaki kitapçıda magnetler 3,50 eu

park güell   park güell

mozaiklerle bezeli oturma yerlerinde yumurta gibi çıkıntılar var, kıçını bu çıkıntıya ortalayıp, belini de yaslanma yerindeki silindire yaslayınca pek rahat ediyorsun.

 

her köşede bir sürpriz, mozaikler rüya gibi. taraçanın altındaki perspektifin yok edildiği sütunlara bakmayı unutmayın.

 

şansınız varsa merdivenlerdeki mozaik ejderha ile fotoğraf çektirebilirsiniz.

park güell   park güell

 

Madrid  Toledo  Zaragoza  Barcelona  Gaudi   Girona-Figueras

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları