REAL FIESTA --> BLOG --> SEYAHAT --> 80'LER

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları

 

Madrid   Toledo   Zaragoza    Barcelona   Gaudi   Girona-Figueras

 

ve sonunda denize , muhteşem barcelona'ya kavuşulur.

olympic village, olimpiyat oyunları sırasında kurulmuş, kilometrelerce plaj (rahatlıkla denize girin, tertemiz), sayısız bar, restoran, kafe, diskotek; devasa bir balık heykeli (altın balık) ve iki tane gökdelen.

(bu arada barcelona "katalonya" bölgesinin başkenti ve resmi dili katalanca, kastilyaca (ispanyolca) ancak 3.sırayı alabilmiş, yazıları ve konuşmaları anlamazsanız şaşırmayın)

olympic village   olympic village
barcelona'da yapılacak çok şey var. öncelikle rambla del mar'a inerek colon anıtı  görülmeli, ve tahta köprülerden yürüyerek şehrin en meşhur eğlence merkezi maremagnum  ziyaret edilmeli, bunu deniz kenarında ufak ama çok canlı bir akmerkez gibi düşünün, mağazalar ve açık havada yiyebileceğiniz pek çok restoran.

ya da 30 eu'ya moncho's'ta yiyebildiğin kadar ye gecesine katılın, böylelikle tüm ispanyol yemeklerinden tadabilirsiniz.

maremagnum   maremagnum
gündüz ilk iş metro ile jaume'ye giderek montcada'ya doğru yürümeli ve picasso müzesi'ni ziyaret etmeli (6 eu). bu müzeye hemen tüm gençlik eserlerini bağışlamış picasso. montcada ise şehrin en eski,  en tipik sokağı, muhakkak bu civarda yürüyüş yapın.

picasso müzesi'nin tam karşısında tekstil müzesi bulunmakta, bunu gezmeseniz bile harikulade avlusunda oturup bir kahve için, dükkanını ziyaret edin.

montcada   montcada
montcada'dan barri gotic'e, bercelona'nın eski kalbine girin, burası dar, kalabalık, rengarenk sokaklar yumağı, bu sokaklarda kaybolmak çok zevkli, sonunda ya la rambla'ya ; ya da sahile çıkacaksınız. sokaklar boyu binbir çeşit dükkan, ünlü markalar, akla gelen gelmeyen her tür hediyelik, kitapçı, ayakkabıcı, eczahane, pastane...  (bademli bir tatlı alıp bir kaç dakika dinlenin, pi meydanı'nda resimlere bakın, katedral'in merdivenlerine oturun, işte barcelona bu. sonsuz ve özgür)
placeta de montcada   barri gotic
bu bölgede ayrıca museu d'historia gezilebilir, biz gezmedik ama dükkanına uğradık (tüm müzelerin çok güzel dükkanları bulunmakta)

barcelona'nın tarihi ana caddesi la rambla, 3 şeritlik muazzam bir avenü. yol boyu restoranlar, dükkanlar, oteller ve barcelona'nın en güzel binalarından bazıları sıra sıra dizili, yolun ortası da kafeler, çiçekçiler, kiosklar ve gösteri yapan binbir çeşit akrobat, palyaço, dansöz, hokkabazla dolu. la rambla her saat canlı ve kalabalık.

barri gotic   barri gotic
la rambla'da yürümekten yorulursanız plaça reial'e dalın ve bir bira için (4 eu) meydanda dinlenen hippileri , çingeneleri izleyip geleni geçeni seyrederken zaman su gibi akıyor. bu arada az önce aldığınız barcelona kitabını okuyabilirsiniz (8,10 eu)
la rambla - plaça reial   la rambla - plaça reial
la rambla'da en ilginç noktalardan biri mercat de sant josep. burası kocaman, kalabalık, çok renkli bir yiyecek pazarı, adeta bizim "balık pazarı". karşısında minik plaça de la boquera'da joan miro'nun yer mozağine ve bir şemsiye dükkanının kapısındaki ejderha'ya baktıktan sonra boquera caddesi'ne (carrer de boquera)  dalarak barri gotic'te kaybolabilirsiniz.
la rambla - mercat de sant josep   la rambla - boquera
barcelona'nın meşhur opera binası gran teare del liceu de tabii la rambla üzerinde. liceu'nun karşısında, az aşağıda, güzelim ferran sokağı (carrer de ferran) yine yürümek ve barri gotic'i keşfetmek için kaçırılmayacak bir fırsat.
la rambla - teatre del liceu   carrer de ferran
ferran'dan barri gotic'e dalarak grift sokakları ve fotoğraf çekmek için en güzel, en otantik noktaları keşfedebilirsiniz.
carrer de ferran   barri gotic
barcelona sahil yolu, ya da kordon boyu passeig de colon, palmiyelerle ve olimpiyatlar için yapılmış acayip istakoz ve köprülerle süslenmiş. gece olimpic village bölgesindeki diskoteklere gitmek istemezseniz burada nasıl olsa bir eğlence vardır, en azından birileri dansetmektedir, palmiyeler altında yürüyüp, banklarda çekirdek çitleyebilirsiniz.
    passeig de colon
ya da şu alete 1 eu atıp maremagnum'u dikizleyin, ne bileyim.

passeig de colon

   
barcelona'da en sevdiğim eğlence, maremagnum'da ya da rambla del mar'da oturmak, denizden gelen esintiyle ferahlarken, denizi ve marinadaki güzelim gemileri izlemek.

ve emin olun abuk biri de yanınıza zıplayıp "arkadaş olalım mı" demiyor, yani herşey mükemmel!

     
 

bence barcelona'yı bunca sevmemin nedeni, istanbul'a aşık olmam.

barcelona istanbul'a benziyor, onun hayallerimizdeki bozulmamış haline...

 

     
barcelona'da MUTLAKA yapılacak : akşam 20:30'da metro ile plaça espanya'ya gidin, karşıda montjuic tepesi, yolun ucunda palau nacional görünmekte. bu yolu tırmanın, zaten bir kısmında yürüyen merdiven döşeli. ve montjuic çeşmelerinde yapılan harikulade su, müzik ve ışık gösterisini izleyin. bu, barcelona'da kesinlikle kaçırılmaması gereken bir deneyim.
plaça de espanya   montjuic

artık tatilin son günü yapacak , edecek birşey bulamazsanız, katalunya meydanı'ndaki devasa "el corte ingles" mağazasında kendinizi kaybedip, çatıdaki kafeden şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz. ya da espanya meydanı'nın karşısındaki park joan miro'ya giderek miro'nun mozaik eseri ile fotoğraf çektirebilirsiniz, bu da bir barcelona gezisi için güzel bir sondur.

 

ama bizim gezimiz henüz bitmedi...

plaça catalunya   park joan miro

 

Madrid  Toledo  Zaragoza  Barcelona  Gaudi   Girona-Figueras

 

ANASAYFA    Hakiki Muhabbet    80'lerin TV Dizileri    80'lerin Çizgi Filmleri    İngiltere    Fransa   İspanya   İtalya   İsveç    Japonya   Macaristan   Bardak Altlıkları