Google
 
Web www.realfiesta.com

Çocukluğunu 80'lerde yaşayan bizlerin önce TRT'de sonra özel kanallarda izlediğimiz, unutulmaz çizgi filmler.

Pazartesi, Nisan 17, 2006

LAZERYON

lazeryon
Pazar akşamları yayınlanırdı. Takaşi isimli bir Japon çocuğu bilgisayarında net üzerinden bir robot tasarlamış, sonra birden uzay üssünün hatlarında bir karışıklık olunca bu robot aynen imal edilmişti. O zamanlar bizde interneti bırak bilgisayar bile yoktu. Lazeryon işte bu robottu, Voltron'un ışın kılıcı varsa bunun da lazer topu vardı. Tasarımcısı bu oğlan olduğundan Takaşi'yi Lazeryon'un pilotu yapmışlardı. Yavrum paso düşman robotlarla savaşır ama sonunda mutlaka kazanırdı. Olivia diye bir kız arkadaşı vardı, sarışın güzel bir şey. Takaşi uzayda robotları pataklar ama okulda hep Olivia'dan kötek yerdi.

27 Comments:

Anonymous Sercan said...

Galiba hatırladığım en eski çizgi film ya da etkisinde çok kaldım. :) O zamanlar 5 yaşımdayım. Sabahları izlerdim. Hiç kaçırmıyodum. lazeryon kırmızı bir robotla dövüşürken çizgi film bitti ve bir daha da yayınlanmadı! Tabi o yaşlarda eblek eblek bakıyosunuz anlam verememiştim kimin kazandığına...Sonraları öğrendimki 26 bölümlük (tıpkı çoğu japon çizgi filmi gibi) lazeryonun son bölümünü yayınlamamışlar! Artık son bölümünü bir arkadaştan dinlemek nasip oldu. Bizimki yenmiş yine tabi ama dövüşecek halde kalmamış. Ne robottu be! Hey gidi günler...

21 Nisan, 2006 23:30

 
Blogger ahmet said...

lazerion klavyeden kontrol ediliyordu, akıllıca mı aptalca mı bu bilemiyorum.

27 Nisan, 2006 17:37

 
Anonymous hakan said...

abicim nerden bulmus bu adam bunların hepsini hayret ettim cogu kimse hatirlamaz bile bunlari.

bilemem artık trt de mi calismis ne.
ama super olmus blog

01 Mayıs, 2006 14:19

 
Blogger Judy Abbott said...

adam deilimmmm, trt'de çalışmıyorum, çalışsam bunların hepsini bulur eder kopyalar, çizgi film şenlikleri düzenlerdim vallahi:)

03 Mayıs, 2006 16:09

 
Anonymous emir said...

@sercan: Kardeşim, her kimsen sana binlerce teşekkür. Valla 20 yıldır içim içimi yiyordu o kırmızı robot naaptı acaba diye. Dur bak başka bir forumda yazdığım mesajı buraya kopyaliim.

"Laserion'un TRT'de yayınlanan son bölümünde birkaç bölümdür yapım aşamasında olan bir robot çıkmıştı karşısına ki bu çizgi filmde bir ilkti. Genellikle bir robot o bölümde senaryoya girer ve bölümün sonunda ikiye (ya da daha fazla parçaya) ayrılırdı. Bu robot bende büyük heyecan uyandırmıştı çünkü son 3-4 bölüm boyunca death star misali yavaş yavaş üretilişini seyrettirmişlerdi bize. "...ve bu arada galaksinin diğer ucunda Laserion'u yok etmek için şeytani bir robot yapılıyordu..." gibisinden cümleler benim gözlerimin fal taşı gibi açılmasına neden oluyordu. En son tam bunlar karşılaştılar birbirlerine girdiler "tu bi kontinyud" yazdı ve Laserion yayından kaldırıldı. Aynı boku 31 bölümlük Visitors dizisini 30. bölüme kadar yayınlayarak da yemişlerdi. Ben de anneme aratıp Visitors'ın 31. bölümünü ve Laserion'un devamını yayınlatmak için istek yaptırmıştım. Visitors yayınlandı ancak Laserion'un akıbeti ruhuma bir soru işareti olarak kazındı..."

Şimdi sırada bu bölümü biryerlerden bulmak kaldı...

09 Haziran, 2006 14:24

 
Anonymous Adsız said...

En sonunda laserion iki parçaya ayrılıyor. Parçalanıyor. Ancak kahramanımız sağ kurtuluyor (Dünyada çeşitli forumlarda kısaca böyle anlatılıyor).

Efsane çizgi film.. Bu ve bu tür robotlu çizgi filmleri izleyen, fanatiği olan o dönemin çocuklarının çoğu şu an birer mühendis. Tıpkı benim gibi.

Ve işte açılış jeneriği.. İzledim ve de gözlerim doldu.
http://youtube.com/watch?v=gaEvEThR5Gg

30 Eylül, 2006 14:49

 
Anonymous Adsız said...

üstteki yorumum eksik olmuş. ve diğer videolar..

http://youtube.com/results?search_type=search_videos&search_sort=relevance&search_query=laserion

4 adet video var burada. kapanış jeneriği de var tabiki.

http://youtube.com/watch?v=fgV-fuioXrg


jovannimistelroy@yahoo.com
jovanni

30 Eylül, 2006 14:52

 
Blogger neonsovalyesi said...

Ben 1. sınıfa gidiyodum o zaman bizim öğretmen şiddet öğeleri içerdiği için lasarion u izlememizi yasaklamıştı. Ama ben yeterince ağlayabilirsem o pazar lasarion u izliyebiliyordum. ilk bölümü şöyle idi. Yaşlı bir profesör çok büyük şeytani bir robotu yenmesi için bir uzay savaş gemisi yapıyordu. Gemi tam bitmek üzereyken bizim velet arkadaşı ile multiplayer oyun oynuyo. ikisininde robotu var dövüştürüyolar. Ama tabi baştan beri lasarion yenmiş bütün karşılaşmalarda. neyse tam gemi tamamlanırkene bişeler oluyo ve lasarion ekranın bi köşesinde donup kalıyo. Diğer robotta ekrandan yokoluyo. Ondan sonra kapatıyolar bilgisayarları. Ama meğerse yaşlı bilimadamının yapmaya çalıştığı gemi o karambolde yokolmuş ve yerine lasarionu yapmış otomatik robot(biliyorum çok saçma ama çizgifilm işte.) Tabi artık mecburen şeytani robot ile lasarion savaşmak zorunda kalıyo. Ve tabiki yeniyo.

03 Ekim, 2006 02:42

 
Anonymous Adsız said...

ahh lazeryon ahhh genki den sonra kazik yedigimiz ikinci cizgi film sendin ilk bolumunden itibaren son bolumune kadar heyecanla izlemistim cizgi film son bolumlerine dogru iyice heyecanli bir hal almisti. uzaylilarin dunyalilarin coplerinden yaptigi gemi son bolumlerde lazeryon ve takashi yi cok ugrastirmis ama bir sekilde bunu alt etmeyi basarmisti. Fakaaat diger bir tarafta uzaylilar lazeryona rakip guclu bir robot insaa ediyorlardi buda lazeryon un planlari incelenip hazirlanmisti son bolumde gokyuzunde karsilastilar turuncu ve mavi isik seklinde ekran carpraz bir sekilde iki robotun kullanicisinin resmi ile kaplandi ve dizi ahaa tam orada bitti ne kufur etmistim. trt3 de 89 sonu 90 basiydi ortaokul 3 deydim. :)

14 Mart, 2007 17:47

 
Anonymous Bora said...

işte ne izlediğini zaten anlamayan bir nesile son bölümünü yayından kaldırıp travmada bırakan trt'nin bir armağanı

Bora

06 Nisan, 2007 23:36

 
Blogger Caglar said...

Voltran!in mirasini iyi sekilde koruyan ve sohretini devam ettiren super bir dizidir...

13 Mayıs, 2007 11:44

 
Anonymous ulashima said...

benim hep merak ettiğim bu olivia denen sarışın kızın japonya'da ne aradığıdır.

bu dizinin tutma sebebi biraz da tipi kendimizle özdeşleştirebilmemizdir. ne bileyim takeshi de bizim gibi okula giden bi çocuktu ya....

20 Temmuz, 2007 12:11

 
Anonymous sercan ali said...

adaşım sercan ın da dediği gibi hatırladığım ilk robotlu çizgi filmdi...süperdi lazeryon ya...yine çoğu bilmezdi bunu...varsa yoksa voltrandı tabi...

05 Aralık, 2007 17:58

 
Anonymous by_tahsin said...

Son bölümünü seyredemeyen arkadaslar için işte final..

iyi seyirler...

http://youtube.com/watch?v=woI7BTK5ju0&feature=related

06 Aralık, 2007 00:34

 
Anonymous EMUM@N said...

Süperdi hiç unutmam. Bizde yaşlanmışız bu arada :S

08 Aralık, 2007 04:34

 
Anonymous Adsız said...

SİZLERE SONSUZ MİNNETTARIM ;ÇÜNKÜ TÜM DOST SOHBETLERİNDE KONUSUNU AÇTIGIM LAZERYONU KİMSE HATIRLAMIYIP BENİ ÇİLEDEN ÇIKARIYORLARDI BEN BİLE ARTIK VARLIGINDAN EMİN OLMAYIP ACABA YANLIŞMI HATIRLIYORUM DİYE SERZELİŞLERDE BULUNMAYA BAŞLAMIŞTIM. TEŞŞEKKÜRLER... GÜZEL Bİ ÇİZGİ FİLMDİ ETKİSİ HALA DEVAM EDİYOR... LAZERYON LAZERYON...

15 Ocak, 2008 09:39

 
Anonymous Zebani said...

valla ben de sonunu merak ediyordum. şimdi youtube gireyim dedim ama youtube yasaklı bu sıralar. bakalım dns olayını öğrenip aşacağım bu sorunu inş. :)

22 Ocak, 2008 01:47

 
Anonymous Adsız said...

Çocukluğumda izlediğim bir kaç cizgi filmden biri buydu. Aradan yıllar gecmiş olmasına rağmen bu 'lazeryon'un bir çok bölümü hala aklımda. En son hatırladığım bölüm kolu parçalanıyordu. Tek kolla dövüşürken düşman robot bunun üzerine bir kaya sallardı. Bizim lazeryon da tek kolla kaya ya ucan tekme sallamıştı. ve bu kezde bir bacagını kaybetmişti. Sahibi de bunu topraga gömerdi. Yalnız tiryakisiydim. Hiç kacırmazdım.

29 Ocak, 2008 20:54

 
Blogger zlevel said...

en sevdıgım cızgı fılmlerdendı.trt yoı aramayı bıle dusundum tekrar yayınlarmaları ıcın....

07 Mart, 2008 02:37

 
Blogger Freddie said...

Ya dostlar, Lazeryon iyi hoş da bir çizgi film daha vardı ama ismini hatırlayamıyorum!..Çocuklar küçük robotlarını dövüştürürlerdi ringlerde vs..Daha sonra öyle bir hal almıştı ki artık kumandayla vs değil düşünceleriyle yönetiyorlardı o minyatür robotları!..Hatta kahramanımız robot beyazlı bir robottu;var mı hatırlayanınız acep?! ='/

10 Nisan, 2008 23:03

 
Anonymous lazergon ahmet said...

ben lazeryumun izindeyim o benim kahramanım o bu dünyanın kahramanı en iyi kahramanlarvotran,robotek,he-man,muz adam,jumarudur benim bir güçüm var bir nesneye bakımp onu egerim ben 11yaşındayım

24 Nisan, 2008 17:18

 
Anonymous Adsız said...

abi helal olsun ya valla çocukluğuma geri döndüm nerden bulursunuz bunları ya banada bi adres verinde bende buluyum trt resmen bir kuşağı sinir etti bu yüzden şimdiki veletler ne seyrettiğini sanıyor laserionu voltranı genkiyi transformesi seyretsinlerde çizgi film seyrettiklerini anlasınlar trt çok e-mail yazdım ama bi türlü yayına koymadılar kim demiş bunlar şiddet içerikli diye 80 kuşağı bunlarla büyüdü okullarda pazartesi günleri bunların geyiği dönüyordu biz şiddetlemi yetiştik.... yardımcı olacak arkadaşlar için adresim takometreci@hotmail.com herkese iyi günler...

20 Mayıs, 2008 12:19

 
Anonymous Adsız said...

ARKADAŞLAR BU DA SONU MEÇHUL ÇİZGİ FİLMLERDEN. ÖMRÜMÜZÜ YEDİLER 20 YIL GEÇTİ. KUZENLE OTURMUŞ SONUNDA NE OLDU DİYE CİDDİ TARTIŞIYORUZ VE MERAK EDİYORUZ. NE OLDU BUNUN SONUN DA BİLEN VARMI? EN SON Bİ ROBOTLA ÇARPIŞIRKEN BİTTİ GİTTİ. YAŞASIN VOLTRAN.

28 Ekim, 2008 21:00

 
Blogger hasan tuna said...

adsız said kardeşime katılıyorum 30 yaşımdayım ve hala o çarpışmanın sonunu izleyememiş olmak benim istisnai merak ettiklerimin de başını çekiyor

29 Ocak, 2009 09:23

 
Blogger Fatma said...

Bu site ianailmazz!! :) Yeni kesfettim!! Iki gundur baska bir dunyaya gecis yaptim sanki!! 15 sene evvelien dondum!! Ne gusel cizgi filmler izlemisiz hakkaten! Simdiki cocuklar icin uzuluyorum..
Lazeryonun sonu icin tesekkurler!! Sadece ben ve ablam saniyodum bu cizgi filmi izleyen...
Artik senelerin esrari cozuldu !!!

25 Mart, 2009 11:49

 
Blogger Serdar said...

Voltrandan daha çok severdim ben bu çizgi filmi. pazar aksamları gec saatteydi izlemek için aileme ne yalvarırdım. bi bölümünde babasının ölmediğini öğreniyordu ve kimsenin sözünü dinlemeyip geri dönmeye enerjisi yetmeyeceği halde babasını kurtarmaya aya gidiyordu ! bir bölümünde de dünya barış günüydü sanırım, ama düşman robotlar saldırmıştı yine de, kahramanımız lazeryonu otomatik pilota sokup sabah olana kadar oyalıyordu dusmanları, o sırada robotun icinde odev yapıyordu! nefes verirken yapılan saldırı hareketlerin basarısız olacagı gibi dovus sanatları yaklasımı da vardı, robotun icine karsıdaki robotu kullananın nefesini dinleyecek eklentiler yapmıslardı, en son hatırladıgım bolumunde ise laseryon ortadan ikiye çatlıyordu

10 Aralık, 2009 22:25

 
Anonymous Taner said...

Arkadaşlar, lazerionu hatırlayanlar bile var da aynı dönemden kalma Yamato(Star Blazer) adlı çizgi filmi hatırlayan yok mu?
voltran, laserion, he-man gibi bir döneme damgasını vurmuş bir çizgi film olduğunu sanıyorum. ama tabi ki diğer çizgi filmler gibi sonu olmadan bir anda yayını kesilmiş çizgi filmlerden biri. hala da merak ederim ne oldu sonunda diye

20 Ocak, 2010 07:57

 

Yorum Gönder

<< Home